Efter flere års udsættelser og uklarhed ligger retningen nu fast. Tidsfristerne er forlænget (30. december 2026 for mellemstore og store virksomheder og 30. juni 2027 for mikro- og små virksomheder), men EUDR består, og de seneste justeringer forventes ikke at ændre på grundprincipperne: der skal være styr på værdikæden!
Selvom ens virksomhed er eller måske undgår at skulle rapportere på EUDR, så er det stadig noget, man må være opmærksom på ud fra et risikoperspektiv.
Er man afhængig af produkter eller råvarer, der er omfattet, står man med en udfordring, hvis ens leverandører ikke får styr på reglerne. Importerer man selv relevante produkter og har ventet og set tiden an, er deadline ikke langt væk, hvis det viser sig, at der skal gennemføres due diligence.
Vil du forstå præcis, hvad der forventes – og hvordan du reducerer risikoen for, at leverandører forsinker eller stopper dine varer?
Vi håber at se dig til webinaret!
Tilmeld dig Beierholms nyhedsbrev om bæredygtighed og ESG - og modtag nyheder, brancheindsigt og værdifuld viden, der gør dig til den skarpeste på kontoret. Vi holder en finger på pulsen og holder dig opdateret på CSR, ESG, Klimaledelse og kommerciel bæredygtighed.
Kl. 08:15-09:00
Et webinar i serien ESG to the point.